HER SAYFA YENİLENMESİNDE BAŞLIK LOGOSU DEĞİŞMEKTEDİR.
Yazlık Köyü (Livera) >>>
KONUK YAZAR CELAL AKAÇ
 
ALDANAN KİM?
   
Celal AKAÇ tarafından yazıldı

Bugüne kadar neleri konuşuyorduk? Asker, demokrasi, özgürlük, hukuk, muhafazakârlık, siyasal partiler, cemaatler, laiklik, türban, devlet, cumhuriyet, modernleşme, darbecilik, rejim, vesayet, sivillik, ideolojiler, milliyetçilik, derin devlet, Kürt sorunu, terör, liberalizm, medya, küreselleşme, birey, kimlikler, sivil toplum…

***
Ne için konuşuyorduk? Demokratik” bir düzen oluşturmak için! Konuştuk da ne oldu? Bırakın sıralananların hepsini, bir kaçının çözülmüş olması hali bile bizim için sevindirici olurdu. Diğerleri de zamanla olur, diye de beklerdik. Ne oldu? Karıştırılıp bırakıldı, o kadar. Yeni gündem mi lazım. Hemen bulunur. Birden, Muhteşem Süleyman, içki, heykel, Galatasaray stadı, Tunus ve Lübnan’daki gelişmeleri tartışır olduk. Sonuç alınacak mı? Yok. Yarın? Yenileri olacak, tabi ki. Bir vatandaş olarak aldatılmaktan, yönlendirilmekten, ötekileştirilmekten, üzerimizden politika geliştirilmesinden bıktım, usandım. Yapılan her tartışmanın, atılan her adımın bir nedeni var. Malumunuz, Türkiye seçim sathına girdikçe ülkede tansiyon yükseliyor. Huzursuzluk, belirsizlik gün geçtikçe yayılıyor. Anlaşılan o ki, artmaya da devam edecek.
***
Seçim öncesi süreçte atılması gereken onlarca adım var iken, gündemin farklı konulara yönlendirilmesi, dikkat çekilmesi gereken bir durumdur. Örneğin; hak ve özgürlükleri genişleten, güvence altına alan yeni bir anayasa için çalışma yapılabilir. İktidarların hukukunu değil de hukukun üstünlüğünü sağlayacak bir yargı sistemi oluşturulabilir. Özgür, bağımsız bir medyanın olması sağlanabilir. Özel yaşamın gizliliğine zarar verenlerden hesap sorulabilir. Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması, devletin içindeki çetelerin ortaya çıkarılması sağlanabilir. YÖK kaldırılabilir. Üniversiteler bilimsel, yönetsel ve mali özerkliğe kavuşturulabilir. Sosyal devlet güçlendirilebilir, emekliler insanca yaşayabilecekleri ekonomik şartlara kavuşturulabilir. Kamuda ve özel sektörde insanca yaşam olanaklarının sağlanacağı, güvenceli, bir çalışma hayatının oluşturulması için gerekli düzenlemeler yapılabilir. Tarım desteklenebilir, toprak reformu yapılabilir. Kadın ve gençlerin siyasette daha fazla yer alması, seçim barajlarının kaldırılması, seçim kanunlarının değiştirilmesi, liderler tarafından atananlardan üzere değil, halk tarafından seçilen vekillerden oluşacak bir sistemin kurulması sağlanabilir. Milletvekili dokunulmazlıkları, kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılabilir. Çevre talanına dur denilebilir. Tüketimin değil üretimin teşvik edildiği bir ekonomik modelin işletilmesi sağlanabilir.
***

Sıralanan bu konuların gerçekleştirilmesi için el tutan kimse olmadığı gibi seçimi de beklemek gerekli değildir. Bu türden mevzuları konuşmayı gerektirecek siyasi adımların Haziran ayındaki seçime tesiri olmayacağı bilindiği için, hiçbir adım atılmayacaktır. Birçok yeni gündem konusu yanında, halk sistemin çarpıklıklarından nemalandırılarak yaratılacak suni refah ortamında seçime gidilecektir. Özetle, yer ise zoka yeniden yutturulmaya çalışılacaktır. Hadi, Haziran dönemini kazasız atlatmak isteyenlerin niyeti bu, saklı da değil. Türkiye’nin büyük çoğunluğu dünya çapında kriz, işsizlik, sağlık ve eğitim sistemindeki sorunlar gibi sıkıntılar ile karşı karşıya iken, bilinmeyen ellerin yarattığı bu yapay gündemlerle süreç daha ne kadar götürülebilecektir? Vatandaşın görmesi gereken hal, bu değil midir?
 
 

Celal AKAÇ: 01.12.1963 tarihinde Çaykara ilçesi Şahinkaya Köyünde dünyaya geldi. 1987 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl çalışmaya başladığı DSİ Trabzon 22. Bölge Müdürlüğünde; Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde DSİ tarafından gerçekleştirilen taşkın, erozyon ve rüsubat kontrolü amaçlı projelerde “ proje mühendisi “ olarak görevini sürdürmektedir.
On dört yıldır, Trabzon ilinde yayınlanan yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Önceleri Günebakış, Hizmet ve İlkhaber gazetelerinde çalıştı. Şimdilerde Kuzey Ekspres gazetesinde yazarlık yaşamını devam ettirmektedir.
Celal AKAÇ evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

E-posta: celalakac@hotmail.com

 
 
©
TÜRKİYE
 
 
LİVERA FM
 
 
SİTE YÖNETİMİ
 
İletişim
Ziyaretçi Defteri
Livera Forum
Web Hizmetleri
Site Yönetim Duyurular
Admin
DJ Girişi
 
YAZLIK KÖYÜ
 
Köy Muhtarı
Livera Haberler
Düğün Haberleri
Ölüm Haberleri
Livera Tel. Rehberi
Medyada Livera
Livera Spor
 
YAZLIK KÖYÜ DERNEĞİ
     
 
Başkan
Dernek Yönetim Kurulu
Eski Yönetim
Dernek Üyelik Formu
Dernek Üyeleri
Dernek Duyuruları
 
FOTOĞRAF & VİDEO
 
Fotoğraflar
Videolar
 
 
SİZLERDEN GELENLER
Fotoğraflar
Videolar
Yazılar
 
LİVERA YAZILARI
 
KÖŞE YAZILARI
...
Bize Her Yer Trabzon
Arada Bir
Anılar
Şiirler
Konuk Yazarlar
 
SPONSORLARIMIZ
 
.
 
 
 
.
 
.
 
 
©2006 YAZLIK KÖYÜ Sitesinin tüm hakları saklıdır.
Design by m.uzun