HER SAYFA YENİLENMESİNDE BAŞLIK LOGOSU DEĞİŞMEKTEDİR.
Yazlık Köyü (Livera) >>>
Nazlı BOSTAN
 

NAZLI’DAN MEKTUP VAR

Sevgili Nazlı genç bir mühendis (elektrik-elektronik mühendisi) kızımız. Hemşerimiz. Memleketten uzaklarda, Trakya’da görev yapıyor. İki gün once bir mail gönderdi. Diyarbakır’da, 1979 yılında, ilk göreve başladığım günlerdeki mektuplarımı hatırladım. Duygulandım.  Yazdıklarını sizinle paylaşmak istedim. Nazlı’yı aradım, izin aldım. (Bundan sonrası için de, fırsat buldukça, bize yazmaya söz verdi.)   

Merhabalar Sevgili Nazım Amca,

Öncelikle kendimi tanıtmakla başlayayım, ya da hatırlatmakla..Ben Nazlı BOSTAN.. Güllü BÜYÜKBİNGÖL’ün yeğeni.. Fırat’ın kadim arkadaşı.. Şimdi bu mail de neyin nesi diyeceksiniz..Bir şekilde internette birşeyler okurken, sayfalar arasında yönlene yönlene sizin köyün sitesinde buldum kendimi..Sitenizle tanışmamız böyle oldu..Yazılarınızı, yorumlarınızı zevkle okudum ..Pek çok aşina olduğum ismi, durumu, hikayeyi bana yeniden hatırlattınız.. Derken  teyzemin fotoğraflarının da sitede yer aldığını gördüm..Şimdilerde haftada bir girip bakmak, neler konulmuş siteye  şöyle bir  yoklamak adetim oldu..
***
(Zamanınızı alacağım galiba biraz ama, gurbetten yazılmış bir yeğen mektubu deyip katlanacaksınız artık..)   Ben şimdi Kırklareline bağlı Babaeski isminde bir ilçede çalışıyorum.. Kurumum Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ..Hani şu Trabzonda, havalimanının hemen karşısında, işi düşmedikçe pek kimsenin bilmediği kurum..Bölge olarak Trakya bölgesi bizim sorumluluğumuzda.. Kırklareli, Tekirdağ ve Edirne sorumluluk sahamızdaki iller... Bize bağlı 20 tane kamuya ait,14 tane de özel olmak üzere, büyüklü küçüklü trafo merkezi var.. Görevimiz aslında üretilen enerjiyi en az kayıpla,zamanında, güvenli bir şekilde dağıtım şirketlerine (eski adıylaTEDAŞ’a) ulaştırmak...Yani üretimle dağıtım arasındaki köprü gibi bişey..Benim yaptığım iş bu trafo merkezlerinin bölgesel kontrol merkezleriyle ve birbirleriyle haberleşmesini sağlamak, daha doğrusu bu haberleşmenin kesilmemesini sağlamak..Kendi mevcut iletim hatlarımız ve son çeyrek asırın mucizesi fiber optik  kablolarla bunu yapmaya çalışıyoruz..Ayakta tutmaya çalıştığımız sistem zaten yeterince eski..Arıza bir yana, bakım şart.. Bu yüzden genelde sahada oluyoruz..Bir de tabi enerji işinde acayip bir para ve çok yüksek karlı kazanç olunca yatırımlar da çok oluyor... Karadenizde nasıl heryer HES le dolduysa, burada da mantar gibi RES (rüzgar enerji santralı) ve doğalgazla çalışan kombine çevrim santrallarımız var..Sayıları da her geçen gün artmakta...Kabuller, devreye almalar.. Sonumuz hayır ola...
 ***     
Gelip gördünüz mü bilmiyorum ama buralar gerçekten çok güzel yerler.. (Benim memleketimin yerini tutmaz tabi de) Uçsuz bucaksız tarlalar, safran sarısı kanola ve ayçiçeği tarlaları...İlk geldiğimde bir türlü çözemediğim, kıvrıla kıvrıla bütün Trakyayı dolaşan Meriç nehri, Ergene...Sokakta koşturan Meriç, Arda, Tuna isimli çocuklar...Festivaller..Panayırlar.. Çingene-roman düğünleri.. Muhacırlar daha doğrusu macırlar..Kuzeye gidildikçe yeşeren dağlar.. Istrancalar.. Azıcık da olsa memleket hasretime son veren Kıyıköy-İğneada sahilleri ... Karşıdan bakıp izlediğiniz küçük Bulgar-Yunan köyleri... Tekirdağın üzüm kokan kıyıları, Mürefte, Uçmakdere, Şarköy...Tam bir deniz mucizesi olan Saros körfezi, Enez kıyıları, Erikli-Mecidiye sahilleri..Yağmadan, yıkımdan nasibini alsa da, buram buram Osmanlı kokan Edirne... Sarayiçi, Selimiye...(Günün birinde sabahın dördünde Selimiyede sabah ezanını duyacağım kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi).  Tam bir cümbüşe dönen ve aylarca hazırlıklar yapılan Kırkpınar.. Ciğer tava, kokoreç, uykuluk, mumbar kokan sokaklar, yirmidört saat açık çorbacılar ve kedilerin bile pek de ayık gezmediği bir dünya..   Şimdi bu kadar anlattıktan sonra, beni buralara yerleşecek sanabilirsiniz.. Ama yok, Eylül ayında iki yılım dolduktan sonra Trabzon için tayin dilekçemi vereceğim... Artık sonrasına da bakacağız.  Sizin cephenizde de umarım herşey yolundadır..Sağlık sorunlarınızdan bahsetmişsiniz.. Çok çok geçmiş olsun... Daha sağlıklı günleriniz olur inşallah.. Fatoş teyze ve çocuklar da iyilerdir umarım..Fırat’la yüzyüze görüşmeyeli epeyce zaman geçti.. Gerçi her defasında kaldığı yerden devam edebiliyoruz arkadaşlığımıza ama, bu işler öyle nadasa bırakmaya filan gelmiyor pek.. Sizin yazılarınızı görünce, Fırat’ı arayıp konuşayım, hem de siteyle tanışmamı anlatayım dedim ama, daha önce konuştuğum numaralardan ulaşamadım.. Eh onun aramasını da beklemeyeyim..Şu an kullandığı numarayı bana yazabilirseniz çok sevinirim.. 
*** 
Şimdilik sizi daha çok tutmayacağım.. Bu taraflara, İstanbula yolunuz düştüğünde, bizim de burada bir kızımız vardı derseniz memnun olurum..Sizleri ağırlamaktan çok mutlu olurum..Yazılarınızı okumaya devam edeceğim. Okumaya, düşünmeye, hatırlamaya, özlemeye..Bütün ESMER ailesine kucak dolusu selamlar.. Hoşçakalın.

Nazlı BOSTAN
Babaeski-KIRKLARELİ   

 
 
©
TÜRKİYE
 
 
LİVERA FM
 
 
SİTE YÖNETİMİ
 
İletişim
Ziyaretçi Defteri
Livera Forum
Web Hizmetleri
Site Yönetim Duyurular
Admin
DJ Girişi
 
YAZLIK KÖYÜ
 
Köy Muhtarı
Livera Haberler
Düğün Haberleri
Ölüm Haberleri
Livera Tel. Rehberi
Medyada Livera
Livera Spor
 
YAZLIK KÖYÜ DERNEĞİ
     
 
Başkan
Dernek Yönetim Kurulu
Eski Yönetim
Dernek Üyelik Formu
Dernek Üyeleri
Dernek Duyuruları
 
FOTOĞRAF & VİDEO
 
Fotoğraflar
Videolar
 
 
SİZLERDEN GELENLER
Fotoğraflar
Videolar
Yazılar
 
LİVERA YAZILARI
 
KÖŞE YAZILARI
...
Bize Her Yer Trabzon
Arada Bir
Anılar
Şiirler
Konuk Yazarlar
 
SPONSORLARIMIZ
 
.
 
 
 
.
 
.
 
 
©2006 YAZLIK KÖYÜ Sitesinin tüm hakları saklıdır.
Design by m.uzun